View Single Post
  #13  
Vechi 26.02.2012, 20:39:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!
Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.
Reply With Quote