View Single Post
  #3  
Vechi 26.12.2008, 14:38:26
A_M
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Raspuns la rugaciuni

Vreau sa fac si eu cunoscut ajutorul primit de la Sfantul Nectarie. Imi pare rau ca nu l-am scris mai devreme.
Am ajuns la Manastirea Radu Voda pentru prima data in Postul Pastelui, intr-un moment foarte dificil. Desi fusesem la alte biserici si manastiri din centrul Bucurestiului, am simtit ca aici a fost locul unde m-am regasit si de unde am primit ajutor nesperat de repede.

Ma rugam pentru descoperirea adevarului intr-o situatie extrem de critica.
Moastele Sfintilor Nectarie si ale lui Ioan Gura de Aur care se aflau in acel moment acolo m-au ajutat si am primit raspuns la rugaciunile mele. In acea perioada citeam Paraclisul Maicii Domnului si mergeam la Sfantul Maslu si la dezlegari. Imi pare rau ca nu am fost la slujbe mai devreme. Am inceput apoi sa merg la Sfanta Liturghie, sa ma spovedesc, sa ma impartasesc, sa parcurg toate etapele necesare curatarii de pacate si eliberarii de ispite.

M-am rugat ca Dumnezeu sa ma invredniceasca cu un raspuns si sa ma indrepte pe calea cea potrivita ca sa pot sa rezolv o problema aparent fara iesire. Cautam un duhovnic care sa ma ajute si sa imi deschida calea. Trei luni mai tarziu am ajuns la Parintele Iustin care mi-a cunoscut necazul inainte de a-i destainui ceva, m-a inteles, mi-a aratat compasiune si m-a ajutat sa depasesc aceasta cumpana.

Vroiam sa fac aceasta marturisire pentru a arata si altora puterea sfintilor si pentru a incerca sa ajut si pe altii in cautarile lor. Pentru mine, acestia au fost sfintii care mi-au luminat drumul. Voi continua sa ma rog la acesti sfinti, precum si la Sfantul Nicolae, Sfanta Paraschiva, Sfantul Mina, Sfintii Ioachim si Ana, Sfanta Filofteia.

Am inteles ceea ce vroia sa imi transmita prin pilde Parintele Iustin si imi cer iertare ca m-am indoit ca problemele mele vor ramane nerezolvate. Cu credinta, cu rugaciune si cu rabdare, toate se rezolva.
Reply With Quote