View Single Post
  #9  
Vechi 16.07.2009, 15:03:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Da, chiar este cutremuratoare.
Cat de adanc poate sa decada omul fara un punct de sprijin solid si anume credinta. Si cat de sus se poate inalta sufletul in momente grele.

Stii ce m-a speriat cel mai mult: puterea in mainile oamenilor nepotriviti.

Exemplul lui Turcanu, rautatea pura si dezlantuita, ne arata cum pot fi manipulati oamenii fara Dumnezeu, catre cele mai josnice atitudini
Raul a fost dezlantuit pe masura credintei oamenilor inchisi. Numai ca majoritatea nu au rezistat... Cine poate sa-i judece dintre noi?! Se spune ca ispita nu e mai mare decat capacitatea noastra de a rezista cu harul Lui Dumnezeu. Dar e usor de teoretizat, mai greu de infaptuit.

Sunt niste scene care-ti dau lacrimi, cand un tortionar impotriva caruia s-a intors situatia dupa un timp, ajunge sa fie iertat si sa fie salvat de la moartea vesnica de insasi victima sa pe care obisnuia s-o tortureze in trecut... Sau convorbirea intre Gafencu (Sfant la vreo 25 de ani) si pastorul Wurmbrand care a ajuns sa vada la concret ce inseamna ortodoxia aplicata...

Cartea are vreo 500 de pagini, insa e considerata Testamentul lasat noua de catre Sfintii inchisorilor, marturie a credintei si pilda de urmat poate nu peste multa vreme, daca vom prinde intr-adevar ultima generatie a acestei lumi decazute... Aceia au rezistat si 20-25 de ani de grele incercari, unele atat de urate incat nu s-au putut povesti negru pe alb in scris, chiar si folosind eufemisme, insa se spune ca in vremurile de persecutie apocaliptica vor veni ispite mult mai grele impotriva crestinilor, cum niciodata nu s-a mai vazut. Nici nu vreau sa ma gandesc.......... Sper insa sa nu am dreptate, caci cred ca vom prinde acele timpuri peste cateva zeci de ani maxim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote