View Single Post
  #32  
Vechi 17.12.2009, 19:00:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Merge si se spanzura nu din cauza mea pentru ca fiecare este responsabil pentru faptele sale.
Este o mare dovada de trufie,chiar inconstienta sa crezi ca poti duce pe umeri pacatele altuia.
Poti sa il ajuti,da,dar acolo unde nu se vrea...nu ai ce face,iar daca respectivul doreste sa traiasca in cel mai negru pacat,cu siguranta nu se va mantui pentru ca am facut eu ca sotie pe martira langa el.
Eu zic ca inainte sa iei ad literam ce spune Sfanta Scriptura,ar trebui sa gandesti,sa vizitezi centre unde sunt consiliate si adapostite femeile abuzate,sa le vezi copiii,iar daca si atunci iti vei pastra vehementa in afirmatii...ma iarta,dar inseamna ca ai ajuns pe panta abrupta a ceea ce se numeste fanatism.
De acord, de fapt este doar gaselnita celor care nu au curaj nici sa ii dea un ultimatum sotului in sensul ca e imperios necesar sa faca ceva ca altfel nu va fi bine...si nici sa il paraseasca!

Nu cred ca Biblia sugereaza sa te mariti cu betivani, adulterini ca sa ii mantuiesti ...si nici sa ramai cu ei daca nu mai vrei sau nu mai poti!

Fiecare cred ca e liber sa ia decizia cea mai potrivita, in functie de caracterul sau si de limitele pe care le are!

P.S. Cat priveste spanzuratul, cred ca nu e vina nimanui atunci cand se intampla asta, e pur si simplu alegerea respectivilor...nici nu poti sta cu oameni doar pentru ca ameninta ca se spanzura daca pleci, mai bine sa faca ce stiu ca trebuie pentru a nu fi parasiti...ca doar nu ei sunt in masura sa mai aiba si pretentii, e exact invers!!!

Last edited by AndruscaCIM; 17.12.2009 at 19:04:58.
Reply With Quote