View Single Post
  #15  
Vechi 02.04.2010, 09:37:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
1. Cred ca ai intrat in posesia unui material in ceea ce priveste evangheliile apocrife.

2. Iar daca vreun preot a tinut acest cuvant de invatatura cred ca ar trebui sa ne spui si noua numele, biserica si localitatea unde s-a tinut aceasta predica.

3. De curiozitate totusi !
1. Pana acum nu am citit inca nimic dintre "apocrife", deoarece autorii si realitatea celor consemnate nu sunt intru totul demne de a fi crezute. Inca n-am terminat de citit Sfanta Scriptura si celelalte multe alte carti patristice pe care le privesc asteptand pe rafturi.

2. Da, un preot a spus asta. Iar eu iti spun tie... oare ai atata dragoste incat auzind "numele, biserica si locul", sa il pomenesti neincetat in rugaciune, cu durere de inima ?! Ori intrebam cu mandria celor care ne vedem negresind, ci tinand in mana Sfanta Scriptura, cea editata "cu binecuvantare". Hristos zice "mila voiesc, iar nu jertfa". Sa nu ne ratacim, citind Scripturile. Este un parinte minunat, cu mare putere de rugaciune si slujba. Tocmai de aceea am deschis acest topic, spre a afla de unde ar fi posibil de luat asemenea informatii ciudate.

3. "Din curiozitate!" Pai, primeste acest cuvant al PS Sebastian, care zice: "Curiosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor."

Iertate sa imi fie si mie cuvintele directe, insa ai mila si drag de om, macar in aceste zile mari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote