View Single Post
  #4  
Vechi 23.12.2010, 10:20:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ce e mai frate e acesta de se vorbeste la colind,o imparatie a lui Dumnezeu Iisus Hristos,intr-o lume netransfigurata?Parca in Sfanta Scriptura zicea ca se asteapta pamant nou ,ca pamantul va fi transfigurat.
Pai ce Dumnezeu a creat virusii ,bolile,moartea,etc?
(parca asa zice acolo la colind ca Dumnezeu Iisus Hristos va conduce "the kingdom of this world" adica "regatul acestei lumi").
Dumnezeiasca Întrupare a însemnat începutul unei lumi noi. Cele promise de la început, chiar imediat după Căderea protopărinților noștri, repetate și amintite periodic de-a lungul istoriei Vechii Lumi, se actualizează, încât istoria intră "în linie dreaptă". Cu venirea, predicarea, patimile, moartea, învierea și înălțarea Domnului nostru, puterea Satanei este surpată la baza ei, care bază este ținerea oamenilor în sclavia păcatului. Dar Satana nu a dispărut din lume, nici puterea lui de a face rău, ci deține încă poziție eminentă. Este de datoria Fiilor Luminii să continue lupta, astfel încât Prințul Întunericului să nu fie Prințul Acestei Lumi. De aceea spunem că Biserica este luptătoare pe acest pământ. Este Ecclesia Militans. Lupta aceasta nu se defășoară numai în noi înșine (de unde trebuie să înceapă întotdeauna), ci și în Lume. Pentru aceasta, nu este suficient ca Isus să fie rege în inima noastră, că pe noi ne-a cucerit deja. El trebuie să fie încoronat public. Nu numai noi ca persoane, ci Cetatea trebuie să i se închine. Legile Cetății trebuie să devină Legile Lui, astfel încât Cetatea Oamenilor să fie Cetatea lui Dumnezeu. Aceasta este misiunea Bisericii și, în mod deosebit, a laicatului Bisericii. Laicii, și numai ei, au chemarea specifică de a transpune Legea lui Dumnezeu în codul de legi al Cetății.

Citat:
Au inselat dracii pe unii catolici sa isi faca publicitate prin Europa sau SUA/Canada cum inselau pe unii neo-protestanti de veneau si cantau in statia de metrou (sau poate tot catolici or fi fost si aceai) Unirii I in Bucuresti.
Hai să nu prefacem și acest topic, precum multe altele, în dispute de tip "care este adevărata Biserică". Habar nu am dacă cei din filmuleț sunt din Canada francofonă sau din Canada cealaltă, dacă sunt catolici sau protestanți sau de altfel. Nici nu știu dacă Handel era catolic. Ceea ce știu este că muzica pe care o ascult cel mai frecvent duminicile, când aud orga în biserica mea, este muzica unui protestant, pe care îl chema Bach. O fi fost și ăsta vreun înșelat de draci ? Cert e că muzica lui îmi pare a veni de la îngeri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.12.2010 at 10:27:26.
Reply With Quote