View Single Post
  #3  
Vechi 23.11.2007, 11:56:22
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Ma bucur mult ca ai raspuns.:) Ai dreptate... as fi putut pune la chestionar si o varianta in care sa te incadrezi, dar pe moment la varianta asta chiar nu m-am gandit. :D
E imbucurator sa aud ca persoanele crestine inca mai citesc Scriptura. Si eu am citit cam in acelasi stil ca si al tau, dar mi-am format de vreo cativa ani prin harul Domnului o intreprindere pe care as desemna-o ca buna.:) Nu spun asta dintr-o dorinta desarta de a ma lauda, ci din dorinta de a-i indemna si pe altii sa imi urmeze exemplul, daca il gasesc demn de urmat. In fiecare zi citesc 4 capitole din Biblie: 2 din NT si 2 din VT, dupa care imi fac notite pe baza a ceea ce am citit... redau continutul si evtl. vreo meditatie legata de lectura.

Am auzit de multe ori persoane care se plang ca nu inteleg Scriptura, dar cred ca daca avem in minte urmatoarele doua principii e imposibil sa nu intelegem. Dupa parerea mea:
1. Scriptura se citeste cu mintea deschisa. Cred ca Dumnezeu nu degeaba ne-a creat cu creier. Trebuie sa ne folosim ratiunea, dar mai ales CREDINTA atunci cand citim.
2. Scriptura a fost insuflata de Duhul Sfant. Asa ca pentru a o putea descifra corect ai nevoie de calauzirea Lui.

Astfel, daca va pune Dumnezeu pe inima sa cititi Scriptura, faceti lucurul acesta, dar cu o minte deschisa si nu uitati ca Dumnezeu nu ne vrea spalati la creier, ci ne vrea incredintati prin propria noastra initiativa si intelegere de ceea ce citim.

Mult spor va doresc si mai astept si alte interventii la topic-ul acesta, daca doreste cineva.:)
Reply With Quote