View Single Post
  #17  
Vechi 23.11.2007, 16:29:36
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
De obicei nu ne prea plac lucrurile pe care nu le intelegem... Nu imi placea matematica, pana cand in clasa a 11-a am inceput sa o inteleg si de atunci e febletea mea, chiar daca acum nu studiez asta.
Chiar frumos psalmul 50. :) Am cateva stelute insemnate la unele versete din el.:D
Incerc sa iti explic psalmul asa cum il inteleg... sper sa iti fie de folos. Ca sa intelegi mai bine l-as imparti in doua parti distincte.

In prima parte observi ca David isi marturiseste vina, pacatul inaintea Domnului si se caieste de greseala lui (cel mai probabil pacatul infaptuit cu nevasta lui Urie, vezi 2 Regi XII) " Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea. Ție unuia am greșit și rău înaintea Ta am făcut, așa încât drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu." Psalmul 50:6-7.
David Ii cere Domnului sa nu il lepede, ci sa il restaureze in starea dinaintea pacatuirii.
"Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi." Vs.8
"Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine." Vs.12

Partea a doua face referire la jertfa placuta Domnului. David spune: " Că de ai fi voit jertfă, ți-aș fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi." Vs:17-18.
Ca sa intelegi exact despre ce e vorba in versetele acestea, trebuie sa ne intoarcem un pic la Legea instituita de Dumnezeu pentru Israel. Domnului I se aduceau animale drept jertfe (printre altele) pentru pacat. Din ceea ce spune David poti sa extragi urmatoarea idee: pentru Dumnezeu era mult mai important, ca in momentul in care oamenii pacatuiau, decat sa aduca doar intr-un mod formal o jertfa, fara sa aiba remuscari, sa vina mai degraba inaintea Lui cu adevarata jertfa: duhul zdrobit de tristetea si greutatea pacatului, nu o jertfa adusa din iprocrizie si fara regret.???

Cred ca atat as avea de spus cu privire la psalmul acesta... sper ca ti-a fost de ajutor ce am spus.:rolleyes:

Multa pace si sa crestem cu totii tot mai mult in cunoasterea Dumnezeului nostru! :p
Stiu toate astea, dar nu te-ai referit la ceea ce am scris eu ca imi place - finalul, cu viteii.
Repet, nu vreau sa ma lansez acum intr-o critica Psalmilor.
Reply With Quote