View Single Post
  #15  
Vechi 11.08.2014, 12:20:11
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, ti se pare normala asocierea cuvintelor "copii" si "orgasm" in aceeasi propozitie? Nu e un atac la adresa ta ca persona, ci la adresa ideii/curentului in sine. Tu, fiind ateu militant, iata, esti vulnerabil/deschis/tolerant fata de asa o monstruozitate.
Defineste "normal", te rog. Sexualitatea e ceva natural, si da, e prezenta la copii. Pana si bebelusii se masturbeaza, in caz ca nu stiai. In mod evident, o fac in mod inconstient fata de un adult, dar o fac. Cat despre orgasm, ma indoiesc ca bebelusii pot avea unul, dar odata ajunsi la varsta pubertatii, normal ca se poate. Si la 12, 13 ani, tot copii sunt.

Asta e problema care vine din interpretarea naturii prin prisma dogmei: lucruri care sunt perfect naturale sunt etichetate drept murdare, imorale, etc. Dar la ce sa ma astept de la o religie care ii invata pe oameni ca se nasc in pacat, si doar Biserica ofera solutia de a scapa de pacat? Pacat inventat tot de Biserica?

Citat:
Ai un exemplu de faptul ca ateismul e moarte sufleteasca.
O propozitie total lipsita de sens. Ce e aia "moarte sufleteasca"? Esti mai viu daca alegi sa crezi niste prostii, doar pentru ca fac parte din dogma? Nu, multumesc.

Citat:
Nu stiu ce virsta ai, si daca ai sau nu copii (daca da, sa-ti traiasca!), dar zic sa te gindesti mai putin la corectitudine politica, toleranta si alte lozinci post-moderne gretoase, cu miros duhovnicesc de basina de arhicon, si mai mult la modul in care asa o mizerie desfigureaza omul, obnubilind divinul din el.
Da, am. Si fiica mea, care are trei ani, stie ca ea are vagin, si tata are penis. De ce stie? A intrebat, si i s-a raspuns. Si i se va raspunde de fiecare data cand va intreba. Raspunsuri sincere, chiar daca nu va fi intotdeauna usor sa le ofer, si poate minciuni gen "te-a adus barza" ar fi mai usor de enuntat.

Si nu, nu cred ca distrug "divinul" (apropo, ce inseamna asta, mai exact?) din ea daca ii spun adevarul, in loc de minciuni cu iz religios.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote