Subiect: Despre smerenie
View Single Post
  #2  
Vechi 27.09.2010, 11:31:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

A fi smerit inseamna a avea salasluit intru tine harul Duhului Sfant.
Pana la salasluirea in inima a Duhului Sfant, prin Taine si rugaciune, omul nu poate fi smerit.

In rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, cerem:
"Doamne si Stapanul vietii mele, duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste'mi'l mie, slugii Tale."
Duhul smereniei este Duhul Sfant, intr'una dintre manifestarile Sale.

Nimeni nu poate dobandi smerenia de unul singur.
De unul singur, omul poate doar sa atinga o stare psihica, inselatoare si periculoasa, usor cazand apoi in deznadejde.
Smerenia este lina si izvoratoare de lumina.

Smerenia se cere, iar odata primita, ea se pastreaza cu mare trezvie si nevointa.
Vorbesc din propria experienta, ca unul care ma straduiesc sa dobandesc smerenia si nu reusesc catusi de putin.
Daca am avut'o vreodata, am primit'o si am pierdut'o chiar fara sa imi dau seama.
Cunosc un om smerit si ma uimesc neincetat de modul in care smerenia schimba mintea si inima.
Cand caut sa vad de mai am mandrie in inima si in minte, ma raportez la el... si de fiecare data ma rusinez.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.09.2010 at 11:35:22.
Reply With Quote