View Single Post
  #79  
Vechi 22.05.2011, 22:52:34
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sigur că putem fi civilizați, nu cred că am jignit pe cineva aici iar dacă e așa, apelez la bunăvoința voastră de a mă ierta, căci nu a fost cu intenție.
Să nu uiți, nevermore... Bunul Dumnezeu iartă și sincer, pentru mine nu se pune problema de iertare, sunt prea rău ca să pot ierta absolut, e bine, totuși, că mă înțeleg...

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, v-am trimis la lectură. Și am să trimit pe oricine la lectură, pentru că eu, personal, nu aș putea trăi fără cărți și mi-e imposibil să înțeleg cum unii reușesc.
It's a great idea... I like you Nici eu nu pot înțelege cum există oameni să nu dorească să citească / să se informeze / să studieze înainte să vorbească / să scrie (s-au cam înmulțit rândurile celor care scriu mai mult decât citesc / studiază!)

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu o fac dintr-un complex de superioritate.
Știu și "mi-am bănuit" (o expresie din Ardeal) imediat ce am scris. Și e evident (pentru mine) că ar trebui să fii pe calea cea bună. Și nu încerc să te aduc pe cale, ești deja...!

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Dar sigur, am putea discuta.
M-ai convins, ai bunătate și mai ales, sper, onestitate în tine.
Am și eu vreo două - trei întrebări:
1.Ce te face să fii altceva sau altcineva ... nici tu ateism, nici tu creștinism? Ce este? O altă religie? Sau, pur și simplu, agnosticism = scepticism?
2.Este sau nu este vreo divinitate în background-ul existenței noastre?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.