View Single Post
  #10  
Vechi 27.02.2024, 09:28:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Marele Duhovnic al Ortodoxiei de la Marea Neagră, categoric pentru Mitropolia Tomisului. Părintele Arsenie Papacioc alături de IPS Teodosie: Eu am militat pentru Mitropolie! Înaltpreasfințite, Dobrogea și Sf. Andrei vă așteaptă de 2000 de ani! VIDEO 2004

IPS Teodosie, citind un bilet trimis din sală: Mi s-a dat sugestia să vă ajut:

„Preacuvioase Părinte, vin vremuri tulburi pentru țară.

Aș aminti doar trei probleme:
[...]
Trei: Faptul că încă nu s-a revenit la statutul de Mitropolie a Dobrogei, deși a fost cea dintâi...

Se pot rezolva acestea toate ca în pilda mișcării Muntelui? Nu putem ține cu toții o săptămână de post și apoi rugăciuni și cu spovedanie și împărtășanie - [ca] sa se indrepte acestea?”

Părintele Arsenie: Dragii mei, eu sunt și eu nedumerit de aceste lucruri, dar nu sunt în explicațiile noastre și in socoteala Lui Dumnezeu.

În ce privește Mitropolia Dobrogei, eu am militat pentru așa ceva, cu Mitropolia de-aici. Aici au fost primii pași grozavi pentru creștinarea părții asteia din Europa, începând cu România.

Aici, în Dobrogea, Înaltpreasfintia Sa, care a revenit - și eu am spus lucrul ăsta în multe părți - a răscolit nițel Dobrogea asta și a găsit părți din Cer în ea! Cu sfinți!


Asta nu e puțin.

De ce în altă parte a țării s-a făcut mitropolie fără marile merite care le-a avut Dobrogea?

Când a venit Înaltpreasfinția Sa aicea i-am dat o carte scrisă de mine pentru că era tipărită sub binecuvântarea Inaltpreasfinției Sale. Și i-am scris așa - să mă iertați:

Dobrogea și Sfântul Andrei vă așteaptă de 2000 de ani!

Am vrut, prin aceasta, să încurajez lucrurile, să și angajăm!”.
Doamne ajuta! Cand Dumnezeu vrea, cine se poate impotrivi?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote