Subiect: PACATELE
View Single Post
  #20  
Vechi 10.09.2008, 23:07:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din experienta Sfantului Siluan Athonitul am dedus ca nu e atat de important cat timp stai in biserica si nici cat de stransa este legatura cu duhonvnicul. Cred ca e importanta calitatea acelui examen al constiintei pe care ni-l facem cu prilejul Spovedaniei, in viata de zi cu zi si mai ales atunci cand ne rugam.

Sfantul Siluan Athonitul schimba des duhovnicii dupa ce unul neexperimentat l-a aruncat in mandrie. Dar avea grija sa se spovedeasca des si amanuntit.

Din experienta mea spun ca e minunat sa ai un duhovnic care doreste cu adevarat sa te mantuiesti si te ajuta sa-ti marturisesti toate pacatele! Si apoi te ajuta sa lupti cu tine insuti si cu pacatele! Da, atunci te simti cu adevarat fiu al acelui parinte, fiindca simti ca iti arata CALEA, ADEVARUL SI VIATA. Simti ca iti deschide portile spre viata vesnica, ca te naste pe plan duhovnicesc. Numai ca despre un astfel de duhovnic sunt nevoita sa vorbesc la trecut.

Sufletul nostru merita ce e mai bun. Merita sa fie curatat si de pacatele mari si de cele mici.

Jane, Jane, viata duhovniceasca are luptele si ispitele ei. Un duhovnic bun uraste pacatul si il compatimeste cu sinceritate pe pacatos. Dumnezeu sa-ti ajute sa cunosti si tu un astfel de duhovnic! Eu nu am facut decat sa transmit mai departe cele auzite. Nimic din ce-am scris mai inainte nu e chiar din capul meu.

Florin-Ionut, din ce am citit se pare ca dupa ce scapam de pacatele mari, trebuie sa fim atenti la cele mici si la patimile subtiri, cum ar fi mandria. Se pare ca nu e deloc simplu sa luptam cu noi insine pentru a ne despatimi. Cand le venim de hac unor pacate, pot navali ispite care ne pun la incercare rabdarea, smerenia, credinta, nadejdea, dragostea etc. Vezi ispitele lui Iov. Despatimirea sau nasterea din nou este un mare dar care se poate pierde in orice clipa. Iate de ce sfintii au grija sa si-l protejeze prin multa smerenie. Un sfant care in ceasul mortii este ispitit de diavolul mandriei ii raspunde acestuia : Inca n-am pus inceput bun pocaintei mele.






Reply With Quote