Subiect: Postul negru
View Single Post
  #512  
Vechi 10.05.2016, 01:02:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine a zis ca femeile insarcinate ar trebui sa tina post fara apa?
"Oricine" include femeile însărcinate, diabeticii de tip 1 șamd. Nici cu, nici fără apă nu au voie.

Citat:
Eu nu am vazut nici o argumentatie serioasa, cat de cat cu baze fiziologice, vizavi de eventuale binefaceri suplimentare a unui post si fara apa.
Le-a văzut Filonov de-a lungul a mulți ani pe mulți voluntari care s-au bucurat de rezultate neașteptate pentru boli dintre cele mai ciudate, pentru care medicina nu i-a ajutat.

Citat:
Si sa nu confundam argumentele cu speculatia filosofica sau fie ea si de ordin biologic/fiziologic/medical!
Și eu vreau studii și cercetare, fie și pe animale. Doar că nu prea e cine s-o facă, nici oameni care să se ofere voluntari cu sutele sau cu miile.

Citat:
Si binenteles, exista contraindicatii, daca ai o sanatate subreda in unele directii, postul negru, mai ales fara dreapta masura, poate face mai mult rau decat bine.
Discutabil după caz. Revezi capitolele despre moartea în timpul postului din cartea lui Shelton.

Citat:
Asta nu implica ca daca ai o boala pentru care nu exista o contraindicatie expresa, a-l tine, indiferent cat de multe zile, e echivalent cu vindecarea.
Corect.

Citat:
Lasa realimentarea ca n-are nici o legatura cu vindecarea.
Este extrem de importantă pentru felul în care se reface flora bacteriană din tractul digestiv. Dar ce s-a vindecat așa rămîne, doar că dacă alimentația redevine păcătoasă, problemele vor reapărea la un moment dat.

Citat:
Si daca 'semnele de vindecare' nu apar, il tii pana mori?
La cel total pînă nu mai ai ce urina, după care bei apă. Pînă la 12 zile, dar de obicei pînă la 5 zile pentru siguranță, în special pentru cei ce nu-s supravegheați.

La cel cu apă pînă reapare foamea, moment cînd încă mai sînt resurse dar foarte puține. De la o lună în sus, maxim două luni, chiar în condiții de activitate obișnuită, dar în funcție de fiecare.

Citat:
Aici e o zona empirica, unde e mai bine sa fim mai realisti, in lipsa unei experiente clinice stiintifice (nu anecdotice).
Poate în 2100 și ceva... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote