View Single Post
  #20  
Vechi 13.09.2010, 00:07:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

"Fost-a cuvântul Domnului către mine și mi-a zis: Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare". (Ieremia, 1, 4-5)

„Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut” dovedește cel mult preștiința lui Dumnezeu, cunoașterea Sa a toate câte vor fi și nu preexistența sufletului.

Iar pentru „înainte de a ieși din pântece”, sufletul era zămislit deja în pântece.

Și cuvintele „te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare” pot fi corelate și cu textul din Epistola către Romani: „Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă? Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni, precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită” (Romani, 9, 23-25)

Dumnezeu să ne ierte și să ne aibă în pază!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote