View Single Post
  #16  
Vechi 11.11.2009, 11:29:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Elisabeta, am mai raspuns pe un topic asemanator, ca eu nu vad nimic rau in a renunta la imbracaminte ca doliu, dupa un timp mai scurt de 40 de zile. Cei mai multi din nefericire se opresc doar la aceste lucruri: sa te imbraci in negru timp de 40 de zile, sa faci parastas la un an, apoi la trei, sase .... Dar eu nu vreau sa-mi aduc aminte de el doar 40 de zile, si doar o data pe an. Asa ca mai bine nu te imbraci in negru timp de 40 de zile, dar il pomenesti neincetat la rugaciune. E mult mai folositor sa dai un pomelnic la fiecare liturghie, decat sa faci o masa mare o data pe an. Nu prin ceea ce spun oamenii se poate face trecerea celui decedat de la suferinta la bucurie, sau de la bucurie la mai multa bucurie, ci prin ceea ce faci tu pentru el. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu-i dam uitarii niciodata si sa se reverse si peste ei dragostea Sa.
Reply With Quote