View Single Post
  #79  
Vechi 24.01.2016, 22:03:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Bun la prima parte inteleg, sa se implice parintele si daca si el nu vrea cont de facebook, sa faca bine sa-si faca,nu e dupa capul lui.:-((
Deci sunt de acord ca ne trebuie educatie legat de retele sociale,darr multi trebuie sa o ia din zbor .

Deci prima, Monica nu accepti sa auzi ce zice de Cyberbulling, ca a meritat-o.Aha!! bun.
A doua nu iti place iara, ca e infatuata.Imi semeni tot mai mult cu tipa din rreclama aia:"Prea acru,prea tare,prea nu stiu cum." Am sa aud vreodata prea bun... :-))

Justine Sacco cred ca traia intr-un mediu in care cu siguranta vedea multe filme dinalea de comedie mai ieftine gen Seinfeld sau fam Bundy.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Seinfeld
Care vrand nevrand, iti modifica gandirea.Si lor li se pare ca sunt cool, sa faca cate o gluma dinasta.Problema principala care este, ca nici un om nu ar trebui sa treaca printr-o umilire dinasta publica.

De ce s-a intamplat lucru asta??? Problema este ca nu e un feedback al societatii moderat.Retelele astea de socializare au o mare problema umilirea publica.
A fost intr-un timp scurt si distrugator, ptr ea ca om.Nu i s-a spus, vezi ca nu faci bine intre putini ochi.

La un moment dat, Jon Ronson da de astfel de cazuri, mai multe, care se intampla in lumea larga.
"11:18
In ultimii trei ani,am mers in jurul lumii intalnind persoane ca si Justine Sacco--si crredeti-ma,sunt o multime de oameni ca si Justine Sacco.Sunt toti mai multi cu fiecare zi.Si noi vrem sa gandim ca sunt bine,dar ei nu sunt bine.Oameni care i-am intalnit erau mutilati sufleteste.Ei imi vorbeau despre depresie,si anxietate si insomnie si ganduri suicidarre. O femeie cu carre am vorbit,a spus de asemenea o gluma care a picat prost,ea a stat acasa ptr un si jumatate.Inainte de asta ,ea a lucrat cu adulti cu probleme de invatarre,si a fost aparent foarte bine la slujba ei."

Am intalnit si eu(Jonny) niste cunoscuti care mi-au spus ca au patit o chestie diferita cumva pe Net.Tot asa, oamenii nu stiau toate capacanele Facebook si Net.Si mi-au spus:" orice pe lumea asta,dar prin asta nu am vrea sa mai trecem!" si astia erau niste naivi, chiar nu aveai ce vina sa le bagi.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote