View Single Post
  #41  
Vechi 04.04.2007, 14:19:07
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

eu zic ca in cultura noastra cuvantul posedat a devenit prea generalizat. banuiesc ca nu toi oamenii posedati scot spume pe gura sau tipa. probabil exista un grad in domeniul de posedare. vedem in Biblie ca Iisus a scos o legiune de draci dintr-un singur om, si mai vedem si cum arata omul acela, traia printe morminte, era dezbracat, iar lanturile nu-l mai puteau tine. oricum ceea ce stiu sigur e ca poti s devi posedat intr-o singura clipa, trebuie daor sa-i dai voie diavolului sa intre in viata ta, si sunt sigur ca daca ii dai ocazie intra fara sa mai intrebe. stiu din proprie experienta acest lucru, si ma refer la romanul harry potter care a avut o mare influenta asupra mea. pot s spun ca citeam acel roman mai mult decat am citit biblia in toata viata mea, si am citit fiecare parte de vreo 4-5 ori. oricum pot sa spun ca am deschis o portita si viata mea spirituala a fost afectata, dar am reusit sa trec peste acest episod. Oricum ce vroiam s zica e ca diavolul lucreaza uneori foarte subtil, dar tinta e aceiasi: distrugerea relatiei tale cu Dumnezeu, apoi cu societatea, respectiv pierderea incerderii in sine. Oricum e bine de stiut ca in lupta noastra impotriva lui satan avem cel mai bun aliat posibil, unul care l-a infrant: Iisus Hristos
Reply With Quote