View Single Post
  #279  
Vechi 22.11.2012, 20:47:09
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Eu zic sa va linistiti. Nici daca se rotea pamantul nu erati asa ravasiti... )

@Catalin2, ideea conform careia acel video ar demonstra ceva este fundamental gresita. Te invit sa te uiti atent la miscarea lunii (paralel cu Pamantul, iar nu circular fata de Pamant), la apritia si disparitia ei (se lumineaza instantaneu, apare dintr-o zona de intuneric profund, neautentic, ce seamana mai mult cu negrul standard din Paint). Uita-te la raportul dintre luna si Pamant. Daca le vei masura vei afla ca pastreaza acelasi raport ca in cazul in care amandoua erau situate in acelasi plan! Ori distanta dintre cele 2 corpuri este considerabila, desi in imagini raportul ramane neschimbat (=> au fost inserate valorile standard atunci cand s-au creat corpurile). Daca nu poti crede ca industria filmului - astazi! - a evoluat cat sa faca o astfel de mizerie de video, atunci nu vei putea considera aselenizarea ca fiind un fake. Aselenizarea este in esenta imposibila datorita centurilor de radiatii Van Allen. Sper ca stii asta. :D Deci, despre conspiratia "astronomica" (adica foarte mare) NASA, cred ca se poate cu usurinta pune in rand cu turnurile gemene, OZN-urile (opera NASA, de asemenea), s.a.

Daca ai gasit ceva in neregula cu biologia si geologia (de pe Pamantul nostru!), mi se pare absurd felul in care sari - inconstient si imatur - intr-o teorie complet necrestina, din cauza a doua clipuri postate pe youtube.... Tie nu ti se pare la fel?

Sau unii pur si simplu nu pot concepe ca dupa 4 secole se mai poate considera geocentrismul.... Trist si deloc laudabil.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)