View Single Post
  #76  
Vechi 22.04.2021, 16:32:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-am mai spus mai sus, dar vad ca nu pricepi.

Nu poti face generalizarea aia de la tine putere.

Si asta faci...
Fac fiindca se poate. Daca spui tu inseamna ca ce? Daca interzici sau spui tu nu inseamna ca gata, trebuie sa ne inchinam tie si sa ne supunem.... zice Miunhauzen ca nu se poate si noi trebuie sa-l credem. Fii serios!

Citat:
Ti-am scris exact cuvintele astea mai sus, ca aici sta problema in argumentul tau.
Nu e nicio problema in argumentul meu. Problema e in ce zici tu. Sustii ca nu se poate. Se poate si e foarte simplu!

Citat:
Nu ai nici o optiune nici o legatura intre local-relativ si general-absolut.
Cum sa nu. Apa face legatura intre local si general! E plat local in mic, e la fel in mai mare, in si mai mare si e la fel in general absolut. Apa e plata si ea face lagutara!

Citat:
Ce zici tu poate exista si pe plat si pe rotund. Iti trebuie un alt argument care sa arate platitudinea generala.
Exact, pe sfera apele tot plate ar fi! Nu-mi trebuie alt argument. Cum avem 71% apa care pe sfera nu poate fi decat plata inseamna ca globul e 71% plat! Restul e deasupra pamantul-insule-continente de pe care apele s-au scurs ca sa se arate uscatul.

Citat:
Platitudinea general NU SE POATE deduce din platitudine locala. Este ilogic ce zici.
Fii sobru. Se poate. Tu zici ca nu se poate cand defapt se poate si ti-am aratat! E de gradinita! Greutate, Presiune exterioara, Presiune interioara ce apare din pricina greutatii si a presiunii exterioara, lichidele sunt incompresibile... iti dai sema rapid ca in general apa e plata si ca nu poate fi altfel avand acelasi nivel peste tot.


Citat:
De unde ai scos asta??? ca nu poate exista? ca asa vrei tu?


Ce trebuie sa arati este ca GRAVITATIA, pentru ca PRESIUNEA VINE DIN GRAVITATIE, si aerul e greu, ca gravitatia ESTE intr-un fel la nivel macroscopic.

Vezi ca noi vorbim in mare aici de gravitatie si de presiunea din gravitatie - ce zici tu FORTA ... este de fapt forta gravitatiei - si aerul e greu si apa are greutate. Fortele astae sunt GRAVITATIE.
”Gravitatia” se manifesta prin greutatea fiecarei picaturi care in cazul unui damb se insumeaza si formeaza greutatea dambului de apa G. Aerul de deasupra se manifesta prin presiunea atmosferica H. S baza dambului.

P=G/S+H.

La baza dambului H<<<<<<<P deci lichidul va curge in parti din zona de presiune P in cea cu presiune H pana ce P la suprafata de separatie va fi egal cu H si atunci nu va mai curge apa in parti si nivelul general al apei nu se va mai ridica nicaieri.

Tu chiar nu poti intelege sau nu vrei?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote