View Single Post
  #27  
Vechi 12.09.2022, 17:02:39
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Mesajul asta cu o noua era, ordine mondiala, in care institutii multi-milenare sunt zguduite sau dispar e de inspiratie New Age (paganism poleit in culori moderne,actualizat) in combinatie cu doctrine si ideologii neoprotestante.

Si eu am cochetat în urma cu ani de zile,in sensul ca citeam carti, eram pasionat, cautam forme de spiritualitate, eram curios sa aflu,cunosc cat mai multe.
Imi aduc aminte ca în jurul anului 2012 a fost ceva similar, ba chiar si dupa ce nu s-au împlinit "profetiile" au continuat sa spuna ca noua era a iubirii a venit în duh....

Apoi au scos ideea ca între 2016-2023 va fi trecerea, iar începand cu 2023 va veni pacea, raiul pe pamant. Carti scrise prin channeling de catre idolatrii si paganii zilelor noastre iar ideile lor preluate de culte neo-protestante.

O sa vina si 2023 si o sa vedem noua era a pacii asa cum am vazut si în 2012. Oamenii sunt mai stresati si mai nervosi ca niciodata.

Nu mai dati crezare oricarui duh.

Ortodoxia are si va avea oamenii ei pana la sfarsitul veacurilor,chiar dacă sunt din ce în ce mai putini.
Cartile Sf.Vasile cel Mare, ale Sf.Ioan Gura de Aur contin invataturi actuale, iata ca au rezistat 2000 de ani,prin profunzimea, claritatea mesajului expus,inca rezoneaza cu ce e mai bun si mai inalt in om,in timp ce alte ideologii au pierit asa cum au aparut
Sa nu uitam ce i-a raspuns Domnul Sf. Ilie: Am 7000 de barbati pusi deoparte care nu si-au plecat genunchii lui Baal.
Asta în vremurile în care Israel cazuse si se închinau in masa idolilor.

Last edited by sergiu8; 12.09.2022 at 17:40:07.
Reply With Quote