View Single Post
  #10  
Vechi 18.11.2008, 22:55:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Iubite Frate, asa este, nu poti forta pe nimeni, dar exista EDUCATIE RELIGIOASA! Ori daca parintii nu au fost educati ei mai intai si apoi sa fie practicanti, nu pot face nici pe copiii lor sa fie "sfinti"!
Parintii trebuie sa fie EXEMPLU pt copiii lor! Astfel, poti sa ii tot obligi, ca dupa aceea ii pierd de tot... si CE RASPUNS VOR DA DREPTULUI JUDECATOR??? Copiii trebuie obisnuiti de mici sa tina post, nu sa fie fortati, dar nici sa le intre in voie dupa mofturii lor, dar nici sa ii lase de capul lor si nici sa ii bata daca ei vor sa manance de dulce... INTELEPCIUNE IN TOATE!!! Copiii sunt copii si poftesc, dar daca ii inveti de mici si stii sa educi in cele duhovnicesti, este TOTUL SPRE BINECUVANTARE!!!
Pai tocmai aici este durerea cea mare...cazul la care faceam referire e f trist dupa opinia mea... doar mama este credincioasa... si asta nu dintotdeauna ci doar de maxim 10 ani....copiii nu au fost luati treptat cu postul.. ci dintr-o data ii obliga sa tina posturile de peste an!!!!!
Evident ca in mintea lor de copil, neavand o educatie religioasa constanta... fac totul fortat!!!!!! eu cred ca asta numai post nu este... la biserica, mama a vorbit cu preotul sa il lase pe copil sa poarte lumanarea de la citirea Evangheliei.. totul parca e la spectacol.. dupa terminarea citirii evangheliei, baiatul fuge acasa si aterizeaza instantaneu pe computer unde isi posteaza in avatar numai poze macabre cu un puternic iz satanist!!!!!!!!I-am urmarit din umbra si postarile de pe net....toate arata ca are inclinatii spre latura cea intunecata...de ce oare?? teribilismul varstei? sau poate tocmai acest comportament usor tiranic al mamei???
I-a pus chiar sa si jure pe cele sfinte ca nu vor manca de dulce in timpul postului!!!!!!!!!!
Greu de inteles, iar de judecat nu e treaba mea... doar ca ma intristeaza fff mult.. am senzatia ca acei copii, prin comportamentul deviat al mamei, se vor departa din ce in ce mai mult de credinta... sa dea Dumnezeu ca eu sa ma insel!!!
Reply With Quote