View Single Post
  #15  
Vechi 28.06.2010, 16:41:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu ma agat de adverbe dar nici nu ma apuc sa ma dau cu bicicleta pe campii si sa zic ca femeie a fost cu trup numai de cadere si sa mai si intorc versetele ca la alba neagra ca sa se potriveasca cu evolutia.

Cum zice in Biblie Moise, asa cred.

Pentru ca daca zici ca a gresit* (n-a avut limbaj) aici, de unde stii ca nu a gresit cu multe altele? De unde alegi care informatie este adevarata si care nu?
N-am zis ca a gresit, aia tu o zici si nu stiu de ce o faci.

Facerea a fost scrisa ca s-o inteleaga cat de cat tot omul, din vremea lui Moise si pana astazi. Multe metafore, caci altfel nu putea pur si simplu sa redea ceea ce i s-a revelat.

Unde e Parintele Galeriu sa rada de voi cu Universul vechi de 7500 de ani? La o conferinta zice cam asa, amuzandu-se de-a binelea (cine are inregistrarile lui, poate sa gaseasca locul si sa transcrie exact):

"Sper ca nu mai este nimeni in ziua de astazi care crede in creatia de 6 zile terestre. Doamne pazeste!"

Eu marturisesc ca sunt mult influentat de el, l-am citit si ascultat mult, am fost la cateva conferinte ale lui cand eram in Iasi. Parintele Galeriu are o contributie uriasa la scoaterea mea din apostazie care s-a intamplat acum doi ani.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.