View Single Post
  #18  
Vechi 28.06.2010, 16:59:48
nadut nadut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2008
Mesaje: 25
Implicit

Mai Florin, eu cred si sper ca vorbim aceeasi limba. Eu te intreb pe tine care este concluzia ta vis-a-vis de aceasta contradictie flagranta a ordinii aparitiei vietuitoarelor asa cum este relatata in Biblie fata de teoria evolutionista. Sau pentru tine nu este nicio contradictie in faptul ca Biblia spune clar ca au fost facute vietuitoarele din ape si pasarile in ziua a 5-a, si abia in ziua a 6 - a, Dumnezeu a facut animalele pamantului si toate taratoarele. Evolutionismul sustine ca pasarile se trag din taratoare, din animalele terestre. Cum au evoluat atunci anumite animale in pasari daca pasarile erau deja aduse la existenta inaintea animalelor? E ilogic asa ceva daca se sustine ca adevar si Sf. Scriptura si teoria evolutiei speciilor dintr-una in alta.
Cum sa iti poti imagina ca poti potrivi Scriptura cu gogomania evolutionismului daca nu aveai animale terestre din care sa evolueze pasarile in ziua a 5-a, cu tot cu metaforele pe care le invoci?
Deci, te rog sa nu te mai fastacesti si sa raspunzi sincer, daca intr-adevar vrei un dialog sincer: este contradictie intre Sf. Scriptura si teoria evolotionismului?
Daca este contradictie atunci cine minte? Sf. Scriptura sau teoria evolutiei?

Dumnezeu sa-l ierte pe pr. Galeriu, ca a facut mult bine si am incredere in cele pe care le relatezi despre domnia sa, dar daca a facut afirmatii cum ca zilele facerii ar putea fi interpetate ca miloane de ani, atunci se contrazice cu toti sfintii Bisericii, si iata ce zice mantuitorul despre interpretari nereale ale adevarului de credinta:
"Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor."
Citeste te rog talcuiri si omilii la facere, citeste cartea pr. Serafim Rose.
Inca astept raspunsul tau la intrebarile pe care le-am pus, si iertare ca am fost aspru la vorba

Last edited by nadut; 28.06.2010 at 17:04:57.