View Single Post
  #8  
Vechi 13.07.2012, 16:14:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
4. Sunt poze cu OZN-uri, sunt fimulețe, dovezi.... chiar FBI a recunoscut existenta extraterestilor..
Si care e problema? Daca Dumnezeu creatorul a dorit sa creeze niste fiinte "verzi" si cu "ochi mari" si 7 maini pe planeta x, schimba cumva faptul ca "omul este cununa creatiei" intrucat Hristos Iisus este om adevarat si Dumnezeu adevarat? Se schimba cu ceva Sfintele Taine, Sfant Biserica? conlucrarea cu harul Duhului Sfant? sfintenia omului? (Sfintii lui Hristos nu mai sunt buni si de referinta?)

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
credeti in fantome, strigoi... ?
dar in porti catre alte lumi ? centre energetice ale pamantului?
Se pare ca nu intelegeti definitia crestina a credintei.

"noi ceea ce stim vorbim si ce am vazut marturisim" (Ioan 3)
"noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu cel viu" (Ioan 6) si ca "Dumnezeu este Dumnezeul viilor nu al mortilor"

Astfel noi stim (cunoastem, avem certitudinea) cu ajutorul harului lui Dumnezeu intru Hristos Iisus ca:
a) Dumnezeu este creatorul "cerului si al pamantului": universul,
b) Dumnezeu a creat ingerii si toate formele de viata biologica
c) in Hristos Iisus "locuieste trupeste toata deplinatatea dumnezeirii" (Coloseni)
e) Prin Sfanta Impartasanie cu adevarat trupui si sangele Domnului Iisus Hristos "ne facem partasi dumnezeiestii firi" (II petru)
f) e de prisos, dar totusi adaug: Maica Domnului este Nascatoare de Dumenzeu si pururea fecioara. Hristos Iisus este Fiul al lui Dumnezeu ce s-a intrupat in om, fiind unicul Fiul si al al Maicii Domnului. EL Hristos Iisus este singurul mantuitor, Cel ce a patimit, a murit si a inviat a treia zi si ne daruieste Duhul Sfant...
Reply With Quote