View Single Post
  #161  
Vechi 04.03.2011, 14:33:35
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit e simplu

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai Diana, cat de criptic este in opinia ta mesajul Mantuitorului: “Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi”?
Stiu ca va fi considerata o crasa lipsa de smerenie, insa eu indraznesc sa spun ca inteleg ce vrea sa ne transmita (strict in contextul citat). Atat cat pot cu mintea mea.
Am ajuns sa cred ca se pluseaza din ce in ce mai mult pe intelegerea Scripturii numai prin intermediul talcuirilor (altminteri se invoca neascultarea si lipsa smereniei). Dar de ce sa nu ne bucuram de mesajul lui Iisus noi insine? Fireste, sa cautam si interpretari ale pasajelor mai dificile, insa fara a ne feri sa citim si noi, incercand sa pricepem si singuri Sfintele Scripturi.
Mesajul lui Iisus Hristos este universal valabil, insa fiecare se regaseste in el intr-un mod diferit (dat de situatia sa particulara, cum ii e asezata viata, circumstante, etc).

Un fenomen similar [dar cu (,) consecinte diferite] s-a petrecut in sanul islamului. Din cauza analfabetismului generalizat, numai imamii si mullahii “talcuiau” credinciosului de rand ce scrie in Kuran. Asa au ajuns sa distorsioneze extrem de mult mesajul cartii iar cei nestiutori de carte n-au avut alta optiune decat sa-i asculte orbeste si sa nu se indoiasca niciodata de spusele lor.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu pledez pentru neascultare ci pentru folosirea propriei minti acolo unde se poate.
sunt mai multe curente aici ca in politica.Conservatorii care zic ca gata doar atat facem ce si cat zic sfintii si parintii si liberalii care mai carctesc si nu sunt multumiti cu totul de interpretarile date de acestia.Mereu se impung pe forum dara fiecare face cum crede el ca e mai aproape de ce vrea Domnul.Vedem noi cand ajungem pe lumea cealalta cine a avut dreptate ca oricum nu lasa de la ei nici unii nici altii.
Reply With Quote