View Single Post
  #166  
Vechi 04.03.2011, 15:49:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa cum a mai spus si Raoul mai sus,ar fi normal ca tocmai cei pacatosi sa fie integrati,insasi Iisus dandu-ne exemplul sacrificiului personal pentru salvarea celor pacatosi,celor care au NEVOIE sa fie salvati!
Ce folos sa trecem in pomelnic numai pe cei drepti,care oricum se ingrijesc de sufletele lor??
Eu am cazuri in familie,care traiesc in pacat sau nestire,si nu ma sfiesc sa-i trec in pomelnic,tocmai pe ei care au nevoie de calauza,de vindecare!
Sa ne aducem aminte de Pilda Intoarcerii Fiului Risipitor...
Yasmina, sigur ca ne putem ruga pt cei care sunt departe de biserica.
Dar nu-i pomenim la Sf. Liturghie.
Ca principiu general: nu pomenesti la Sf. Liturghie pe cei vii care nu se pot impartasi (au pacate opritoare de la Sf. Impartasanie, nespovedite, nepocaite etc.. sau sunt necredinciosi, eretici, eterodocsi).
Pt. ca a-i pomeni pe ei este ca gravitate ca si impartasirea cu nevrednicie!
(Poate nu am gasit cea mai inspirata formulare, dar cu acest pacat este asemanata pomenirea la Sf. Liturghie a celor necredinciosi sau in stare de pacat de moarte).
Asa cum noi nu ne apropiem de Sf. Impartasanie fara o pregatire prealabila pt ca este pericol de moarte, la fel nu-i pomenim la Sf. Liturghie pe cei nevrednici pt ca actul este similar impartasirii cu nevrednicie.

Dar desigur, pot fi pomeniti la Psaltire sau in alte slujbe.. asta se poate.
Reply With Quote