View Single Post
  #245  
Vechi 05.05.2011, 22:32:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sa intelegeti ca a fi stalp nu e totuna cu a fi sef, sau ca un stalp poate fi mai inalt decat altul.

Eu va intreb pe dumneavoastra altceva: Ce intelegeti din citatele pe care vi le-am dat din Sfantul Ioan Gura de Aur ?

A gresit sfantul sau Petru a fost conducatorul apostolilor, cel mai mare si insemnat, limba si capul colegiului apostolic, invatatorul intregii lumi etc. ?
In primul rand am impresia, Erethorn, ca nu intelegi sensul cuvantului stālp, atunci cand e vorba despre Apostoli. Sa vedem ce spune Sf. Ioan Gura de Aur despre acesti stāpli:

"Oare nu-l tulbura pe fiecare ascultator cuvintele acestea, ca Pavel i s-a impotrivit lui Petru, ca stalpii Bisericii s-au izbit si s-au lovit unul de celalat? Stālpi, intr-adevar, sunt ei! Ei tin bolta credintei! Sunt stālpi, intariturile si ochii trupului Bisericii. Sunt izvoare de bunatati, vistierii si porturi! Si orice ai spune, nimic nu poti spune pe masura vredniciei lor."

Iata-l deci pe Sf. Ioan Gura de Aur laudandu-i pe amandoi Apostolii deopotriva.

Dar ce ne spune Sf. Ioan Gura de Aur despre Sf. Apostol Petru, referindu-se la īnvinuirea pe care i-o aduce Sf. Apostol Pavel?

"Ce spui? Este Petru sfios si lipsit de curaj? Nu i s-a dat oare numele de Petru tocmai pentru ca era neclintit in credinta?"

(Sf. Ioan Gura de Aur, Ed. Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romāne, pg. 61)