View Single Post
  #145  
Vechi 21.07.2011, 12:57:46
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Theodor, si te-ai trecut la stilul nou, sa inteleg?? Foarte bine ai facut. Uite, ierom. Calistrat Chifan a spus cu gura lui la o predik in felul urmator: "important e sa crezi in ceva si ca daca avem ceva sfant in noi si iubim pe Cel de Sus, de ex daca pui o babutza credula sa se roage la un sfesnic cu credintza tare, dorintza i se indeplineshte, pentru ca se inchina Domnului"
Dumnezeu ne descopera adevarul, vrem nu vrem. Intr-adevar, nu este bine sa facem Pastele odata cu catolicii ori mai cine stie cand, ci NUMAI atunci cand vine Sfanta Lumina in Ierusalim. E bine ca macar la capitolul asta se impaca BOR-ul CU BOSV.
Dreptatea noastra este ca o carpa lepadata in fatza lui Dumnezeu. Nu trebuie sa ii uram pe stilisti, trebuie sa le dorim mantuirea si luminarea mintzii. Intr-adevar, enoriashii de acolo sunt credinciosi, cinstesc sfintii, pe Dumnezeu si Fecioara Maria, doresc sa se mantuiasca. La urma urmei noi n-am fost acolo cand s-a decis schimbarea calendarului. Asta s-a facut prin 1924, eu m-am nascut in 1988, de ex. Daca stai sa cauti sa iti pui prea multe probleme si mai ales INDOIELI ca de ce s-a facut cutare etc ajungi sa-ti pierzi mintile!
Cum a mai zis un parinte, slujbele sunt aceleasi, identice. Ah, apropo, langa Sfanta Parascheva, la Mitropolie, este un sfant cu cerbul in mana.
Reply With Quote