View Single Post
  #4  
Vechi 23.11.2011, 22:13:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Topic instructiv și extrem de util, deoarece am observat că ereziile sunt recurente. Cineva spunea: "cine nu cunoaște istoria, e condamnat să o repete...". Mereu apar întrebări la care Biserica a răspuns de multe secole: este Isus Dumnezeu sau om ? A suferit pe bune, sau nu ? A înviat El cu de la El putere sau a fost înviat de Tatăl ? Dogmele de credință se pot schimba sau sunt neschimbătoare ? Unde se află acum trupul Maicii Domnului ? Da de ce să îi spunem "Maica Domnului", din moment ce Fiul este Domn din preeternitate și ea l-a născut doar ca om ? Putem să ne rugăm la icoane sau aceasta este încălcare a poruncii "să nu-ți faci chip cioplit, nici altă asemănare..." ? Putem să omorâm pe dușman în luptă, sau aceasta este încălcare a poruncii "să nu ucizi" ? Biserica este sau nu competentă de a face judecăți morale ? Etc, etc.

Pe de altă parte, întrebările ar trebui să fie mai general accesibile. De exemplu, întrebarea inițială nu mi se pare de loc simplă, de vreme ce Conciliul al II-lea Ecumenic a combătut numeroase erezii și nu una singură.

În sfârșit, ar fi preferabil, după părerea mea, ca, atunci când ne referim la Biserică în înțelesul ei de instituție, să folosim majusculă inițială. Când scriem "biserică" ne referim la construcția care poartă acest nume. Limba noastră folosește același cuvânt cu ambele sensuri: de Ecclesia și de basilica, astfel încât deosebirea de scriere poate evita confuzii. La fel, când spunem "Școală" ca instituție, spre deosebire de școala noastră de cartier.

Acuma, ca să încerc să răspund la întrebare: Sinodul respectiv a combătut mai ales pe cei care susțineau că A Treia Persoană nu este Dumnezeu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote