View Single Post
  #14  
Vechi 03.12.2012, 17:48:46
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
!. Nu, nu le amestec. Ar fi pasul pe buza prapastiei ereziei.
2. Chiar sunt catolic. :) Ce informatii imi lipsesc? Accept bucuros orice feedback.
3. Nu, nu am fost banat vreodata.
Multumesc pentru apreciere, la ce te referi?
Subiectul de fata nu vizeaza catolicismul. Ma refeream la suita de erezii pe care - din mandrie - noii papi franci le-au adaugat sub forma de dogme. Trebuie sa stii ca teologia rationalista a apusenilor (sau pur-catafatica) a determinat ideologia iluminista si ulterior stiintele actuale, care se pot descotorosi de actiunea directa a lui Dumnezeu. Cu harurile create - impotriva teologiei lui Grigorie Palama - catolicii au nenorocit de-a binelea teologia apuseana. Dar sunt departe de teologia Sinoadelor Ecumenice cu Filioque, Imaculata Conceptiune, Infailibilitatea Papala, pozitia de imparat a Papei, Primatul Papal, s.a.m.d. Poate nu-ti amintesti episodul cand s-a discutat in lumea apuseana despre "Sfanta Tetrada", incluzand-o si pe Maica Domnului... Acestea sunt exagerari si extreme: protestantismul care o anuleaza si catolicismul care o adora. Sunt greseli dogmatice pe care Sfintii Parinti - fara sa aiba habar am putea spune - le combateau inca din primele secole crestine.

Restul e doar mandrie si putere lumeasca. Dar trebuie sa cauti singur sau sa ma inviti pe un topic de genul... In rest, ar fi bine sa revenim la topicul de fata - daca mai este ceva de adaugat.....
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote