View Single Post
  #48  
Vechi 03.03.2011, 10:16:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu ma simt atacat eu personal,ci ortodoxia! Sunt unele lucruri la care nu trebuie sa ramanem impertinenti,cum sunt ereticii! Daca voi ii tolerati e problema voastra,insa sfintii parinti nu sunt deacord cu dogmele lor! Deci alegeti-va in ce tabara vreti sa va incadrati!


Sigur ai citit mesajele mele? Am elaborat doua variante:

1. Ori e nebun,cu probleme psihice,fapt care l-ar putea scuza de ineptiile care le scoate (un caz fericit daca ar fi asa).
2. Face intentionat si scrie toate aberatiile alea cu buna stiinta! Ceea ce e foarte grav,aduce mai degraba a prostie decat a "nebunie pt. Hristos".
Așa este, „tot” ce ai spus e demn de laudă; E foarte frumos ca să sari în apărarea iubitei când o simți jignită de câte un bădăran eretic sau sectant, e spiritul cavaleresc acela care te îndeamnă să îți jertfești toată viață într-o clipă pentru ea, pentru că frumoasa a fost insultată... și recunosc, eu sunt o sumă a celor două cornițe scoase de tine la lumină prin punctele 1 și 2, adică sunt 1+2=4, dar din păcate, căci este un mic dar de la cel rău bolduit de mine, adică o mică minciunică strecurată în zelul tău atât de înălțător căci altfel n-ai fi atât de sigur, trebuie să-ți cer lămuriri:

Enumeră te rog pe „sfinții părinți care nu sunt deacord cu dogmele lor”, nu de alta dar ca să-i știm și noi, să-i știu și eu și să-mi fie și mie evident așa ca ție? Dă măcar numele unuia...

E vorba oare de sf. Calinic de la Cernica? De proorocul Arsenie Boca? De cine e vorba? De sfânta Parascheva, sau e vorba poate de câte un „strălucit” om de știința care pentru un titlu universitar sau o treaptă ierarhică a mai scris o carte proastă de sectologie și a dat exemple pe fraieri și a pus nume de sectă la unii fraieri și proști sau la alții mai proști și mai fraier ca să râdem de ei demonstrând prin capacitatea înțelepciunii atât de riguros „minunea” asta mare: că Domnul ne e defapt Domnul... ce se ține de Cuvânt ci e dracool doar pentru că domnia sa, eminența cenușie, a judecat strâmb și mincinos și plin de potoareaoarea prostiei... lucru foarte urât dealtfel pe care totuși l-a făcut și apoi mulți alții au crezut și iată că a intrat în zvonistică, s-a încetățenit și a devenit TRADIȚIE! Și iată a ieșit apoi minunea asta și prin gura ta: „insa sfintii parinti nu sunt deacord cu dogmele lor!”

Nu pot decât să-ți reamintesc de la Dumnezeu ceea ce este scris, ca să nu te juri căci:
„Ceea ce iese din om spurcă pe om! Căci acest popor a învățat de la om să Mă cinstească cu buzele și cu „faptele” și de aceea inima lui e departe de Mine... ” așa ceva ne spunea Dumnezeu...

...iar noi „unii” aprobăm pe toții științificii gLumii... adică pe cei ce mereu au uitat să menționeze că defapt proorocul mincinos este un popă ORTODOX! nu este altul ci un „mare” duhovnic ortodox care se îmbracă în haina credinței dar tăgăduiește puterea ei... că dacă n-ar fi așa atunci pentru ce să poarte ghiul de aur și copite și ghiare și cioc?

Pentru ce? I se pare lui că e mai tânăr privindu-se în goglindă lins de un șarpe înțelept?

Deci dragul meu, nu orice ortodox e și sfânt tot așa cum orice sfânt e cu siguranță ortodox!

Ce știe omul ce e aia ortodoxie? Nu știe Doamne... nu știe omul și nici eu n-am aflat. Tu știi Doamne, numai Tu căci omul e nemulțumit mânios și răzbunător!

Last edited by vsovivi; 03.03.2011 at 10:34:14.
Reply With Quote