Subiect: Postul copiilor
View Single Post
  #2  
Vechi 02.06.2011, 15:57:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Am urmatoarea dilema : de ceva vreme conduc o cantina sociala a unei organizatii crestin ortodoxe, ce include mese acordate copiilor din familii foarte sarace. Exista o zi pe saptamana - vinerea, zi de post in mod obisnuit - cand dam de mancare unor copii prescolari (4 - 6 ani), copii care acasa nu au ce manca. Dorind sa le dau o masa suplimentara dimineata (multi dintre ei sunt subnutriti, mai mici si mai slabi decat copiii mai "bogati" de aceeasi varsta), am intrebat educatorii lor ce maninca acesti copii dimineata acasa si am primit raspunsul categoric "nimic", deci au primit acea masa suplimentara, ocazie cu care am aflat ca ea trebuie sa constea din ceai si paine cu gem ("balast" din punct de vedere nutritional), pentru ca nu am voie sa le dau lactate.
In conditiile in care acesti copii nu au cum beneficia (dimpotriva ! le fac mai mult rau decat bine hranindu-i incomplet la o varsta atat de frageda, fara ca ei sa aiba alta sursa de hrana) de pe urma postului impus de catre organizatia la care lucrez, ce ar recomanda BOR si canoanele in asemenea situatii ?
Vad peste tot scris faptul ca postul nu ar trebui sa fie ceva fortat, impus, ori, ce discernamant are un copil de 5 ani a carui familie nu-si permite sa tina post (da ! postul a devenit un lux in zilele noastre), astfel incat sa isi doreasca el, cu buna stiinta, sa tina post ? In afara de asta, cine, mai exact, isi hraneste copiii doar cu ce doresc ei sa manance ?

Nu este cazul sa mi se spuna "se poate gati o masa completa nutritional doar din legume", stiu foarte bine acest lucru, insa trebuie sa completez cu "NU se poate gati o masa completa nutritional numai din legume in limita uriasei sume de 6 lei". Este imposibil, si trebuie sa tinem cont si de restrictiile alimentare ale unor copii atat de mici.

Orice sfaturi si informatii sunt binevenite.
Pai si miercurea este zi de post saptamanal, nu doar vinerea. Dar in conditiile pe care le-ati descris mie mi se pare anormal sa serviti copiii cu ceai si paine cu gem.Postul alimentar nu este cazul sa fie tinut de copiii infometati.Ei oricum fac foame, le mai dam si noi de post???Ar trebui sa va luptati ca acesti copii sa fie hraniti bine.Oricum sunt convinsa ca cei care va obliga la un astfel de meniu, nu manaca vinerea paine cu ceai!

Dar daca totusi va obliga sa le oferiti mancare de post, oferiti-le macar fructe. 1 kg de banane este aproximativ 6 lei.
Reply With Quote