Subiect: nu am barbat
View Single Post
  #9  
Vechi 29.08.2009, 12:54:19
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit iar femeia...

Cred si eu ca este una din cele mai interesante pericope. Stiu ca "samarinean" folosit si in pilda celui cazut intre talhari, insemna unul din popoarele (un neam din cele 12 - dupa fii lui Israel) cazute in idolatrie - lepadate de Dumnezeul lui Israel, prin incalcarea legilor lasate de Moise.
Interesant este de ce Hristos alege o femeie si mai ales una imorala? Ea insasi se mira de cinstea ce i se face si isi marturiseste nevrednicia.

Unii teologi spun ca era o femeie...desteapta! A dovedit multa iscusinta in a spune celor din cetate ca a venit Mesia. "Oare nu cumva El este Hristosul? ...Mi-a spus toate cate am facut." Caci si evanghelistul face precizarea ca oamenii ii ziceau, nu pentru ca l-au vazut si le-a vorbit lor, ci pentru ca femeiea zicea "mi-a spus toate cate am facut".

Faptul ca e vorba de o femeie inteligenta reiese si din dialogul purtat cu Hristos, ea cauta "apa cea vie".

Prin aceasta intamplare, si apoi intaietatea data pentru vestirea Invierii , Hristos arata ridicarea femeii din greseala Evei si punerea ei in relatie de egalitate cu barbatul in ce priveste Mantuirea. Rolul este diferit, barbatul este "cap" femeii, dator sa o iubeasca,si sa raspunda pentru ea, iar femeia sa asculte de barbat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote