View Single Post
  #15  
Vechi 27.01.2011, 07:06:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Omului Nicolae Ceausescu nu i-as putea purta sentimente de ura si nici nu sunt de acord cu uciderea in ziua de Craciun,asa cum nu sunt de acord cu pedeapsa capitala in general,indiferent despre ce gen de fapte vorbim.Cred ca el a fost doar un instrument in mana altora care stiau mai bine ce fac si probabil Dumnezeu nu ne-a dat degeaba o asemenea cruce de dus.
Revenind insa la regimul comunist,nu ma pot gandi decat ca foarte multe persoane,ajunse la disperare din cauza situatiei din prezent,uita grozaviile traiului sub dictatura comunista.
Eu nu pot uita,desi eram copil in perioada aceea,insa imi aduc aminte foarte bine teama care domnea in perioada aceea,teroare la propriu,iti era teama sa porti si cruciulitza la gat,le purtam pe sub haine,nu puteai vorbi nimic de regim decat printre cei apropiati si in spatele usilor inchise,intelectualii erau slugile celor fara carte,umilindu-se in fata unei vanzatoare pentru ceva mancare data pe sub mana,ca sa aiba ce sa puna copiilor pe masa.Cozi interminabile,lipsa accesului la informatie,teama ca poti fi turnat de oricine oricand,doar pentru a ti se face rau,marginalizarea celor care "nu aveau o origine sociala sanatoasa" s.am.d.
Eu stiu ca traim vremuri grele acum,insa cum putem compara raul cu mai rau?Cum sa regreti asa ceva,toata opresiunea aceea,teroarea,umilinta,foametea,frigul?Oamenii aceia pentru ce au mai murit la revolutie,ca noi sa avem astfel de pareri de rau?Inteleg cum sa facem sa ne fie mai bine,nu sa ne intoarcem de unde am plecat!
Noi romanii suntem un popor caruia ii place sa stea in general cu mainile in san si sa se planga,asteapta totul de la mai mari,insa nu considera ca el insusi are puterea de a face ceva.Daca sutem putin corecti cu noi insine,o sa vedem ca nu doar de la mai mari ni se trag noua neajunsurile,ci de la fiecare dintre noi,de la lipsa verticalitatii noastre,disciplinei de viata,de munca,a cinstei,a faptului ca mita este inca un mod de viata,ca si lenea,indolenta,indiferenta fata de ce se intampla dincolo de gardul propriei ograzi,faptul ca ne multumim cu lucruri facile in locul celor de esenta,etc.
Nu spun ca toti,insa o mare parte din romani sunt asa,iar atunci cum sa ne asteptam ca vom avea vreun alt soi de conducatori sau cum sa ne fie mai bine?Daca o sa asteptam sa ne vina salvarea de la conducerea statului,Dumnezeu,de la oricine altcineva mai putin de la noi insine...inseamna ca mai putem astepta mult si bine sa traim alte vremuri,pana ne vor creste mustati si plete dalbe,iar intr-un final vom muri tot cu speranta si indignarea indreptata tot catre cei din jur! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 27.01.2011 at 07:09:23.
Reply With Quote