View Single Post
  #97  
Vechi 19.02.2016, 16:38:04
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, desigur că nu mă refeream la cei aflați încă la vârsta copilăriei, ci la adolescenții și adulții care ar avea această atitudine.
Este o curiozitate firească, putem spune, gândind din perspectiva acelor persoane.
În schimb, dacă am încerca să empatizăm și cu părinții adoptivi...
Cum ne-am simți noi, oare, dacă propriul copil, pe care-l creștem de când era bebeluș (sau, în orice caz, de la o vârstă foarte fragedă), ne-ar spune că el vrea să-și cunoască "părinții" (biologici), doar așa, din curiozitate etc?
Oare nu s-ar naște, în mintea noastră, întrebarea: "cum, el crede că are mai multe rânduri de părinți? Ne pune pe noi, cei care i-am fost în permanență alături, pe același plan cu cei care i-au dat viață din greșeală și apoi l-au părăsit?"...
Dar desigur, nefiind nici în situația de copil adoptat, nici în aceea de părinte adoptiv, nu pot judeca, nu pot înțelege în totalitate (oricât de bogată mi-ar fi imaginația) trăirile și frământările celor implicați în acest gen de relații (părinte adoptiv - copil adoptat).
Doamne ajută!
Orice copil normal la minte, care a fost parasit si adoptat apoi, isi iubeste parintii adoptivi si nici nu vrea macar sa mai stie de cei care l-au abandonat. In cazul in care vrea sa ii revada, ori e excesiv de bun copilul, dand dovada de prostie, ori parintele il cumpara cu cadouri, incercand sa compenseze timpul pierdut prin bani, si atunci din nou copilul e prost ca accepta.
Reply With Quote