View Single Post
  #234  
Vechi 04.09.2017, 22:15:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
La ora asta gainile nu caraie, ci dorm pe craca. No, unele au cosmare cu dihori si ulii, si spun prostii prin somn.
Stai linistit: nu Alin, Mihai sau eu vom propune atare mizerii apostate (extinderea feminitatii si feminismului in cler, aici sint de acord cu tine si in genere cu voi astia habotnicii, este o metastaza a necurateniei). E curios, dar in chestia asta sint de acord, si o spun foarte serios: desi din motive total diferite, ca bagarea femeilor in clerul superior si in ierarhie este anularea Tainelor. Stii de ce eu cred asta? Da, stiu, voi o sa ziceti ca la gradi, cu "Traditia/traditia asa spune". Nu, eu merg totdeauna pe pragmatism, pe functionalitate: daca o catea neomarxista, gen pzd activiste din stinga europeana si americana, cu enspe avorturi la activ, ajunge sa slujeasca (cica!), atunci clar poate fi interpretat ca o implinire a profetiei cu "uriciunea pustiirii, care va sta unde nu se cade sa steie". Adica avort=pustiire, iar uriciunea este sau ar fi putea fi vreo japita din asta rujata si in alb, care face pe preoteasa la Vechii Catolici si la unii protestanti si neoprotestanti. Bleah!
Nu-i vorba că e rujată, nici că ar fio cățea, nu-i nevoie să folosim cuvinte tari.

E o problemă de drept natural; combinat cu revelația creștină; nu putem spune unei femei "preoteasă", pentru că nu putem spune unui bărbat "mamă"; nu putem spune unui bărbat "născător de Dumnezeu", pentru că așa îi spunem Maicii Domnului. E o chestie de bun simț.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote