View Single Post
  #67  
Vechi 21.05.2012, 18:23:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da este adevarat,grecii ortodoxi primesc impartasania fara spovedanie(mai au parte si ei de o spovedanie in posturile mari,cand preotul ii indeamna s-o faca).
Eu frecventez aceasta biserica greaca ortodoxa,deoarece nu am una romaneasca pe langa casa.

Ca veni vorba,ce inseamna pacate mari si pacate mici?
Am fost f dezamagita la spovedanie,care desi este un proces destul de jenant,a devenit si mai jenant prin neparticiparea preotului-adica am fost lasata sa vb ca la psiholog,dar fara sa primesc sfaturi sau indreptari;defapt preotul s-a comportat ca un martor la confesiunea mea...
Acum nu spun ca este bine sau nu,probabil ca nu sunt obisnuita cu genul acesta de abordare ci ma asteptam la stilul spovedaniei clasice din Romania.
Preocupata de aceste diferente,am uitat multe din cele ce aveam de spovedit,asa ca am nevoie de o alta spovedanie...
Si eu am avut probleme pana sa gasesc un preot,un duhovnic care sa imi placa, cu care sa ma simt ok, cu care sa pot comunica. Chiar daca nu sunt la Biserica, il pot intreba pe mail sau la telefon. Se vede ca nu e venit aici de mult timp. Am mers pe la vreo 4 biserici ortodoxe romanesti pana sa il gasesc pe duhovnicul meu. La greci ma gandeam sa merg, dar nu mi-a placut. Preotii de aici par asa grabiti, sa termine repede cu tine. Nu tin toate sarbatorile, grabesc slujbele etc. Desi Biserica care imi place si la care am ales sa merg este la 2 ore distanta fata de mine-cu autobuzul- nu regret. Merita atata drum.
Biserica ruseasca n-ai pe langa tine? Stiu ca rusii sunt mai conservatori si mai seriosi.
(Biserica la care merg eu: http://www.bisericaortodoxaaurora.com/)
Reply With Quote