View Single Post
  #10  
Vechi 27.09.2011, 07:51:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Probabil voi fi acuzata de lipsa de patriotism,insa are dreptate Alin: ungurii ne dau lectii din multe puncte de vedere.Daca am inceta sa fim atat de orgoliosi,poate am invata si noi de la ei.
Eu am avut ocazia ani de zile sa interactionez cu secuii si de cateva ori bune am fost si in Ungaria si am fost placut impresionata: sunt muncitori,gospodari,familisti,civilizati,patrioti. ..insa,spre deosebire de alte persoane care au relatat experiente neplacute (nu spun ca nu o fi asa),au fost foarte ospitalieri,,iar mie intotdeauna mi s-a raspuns in limba romana cand am vorbit cu ei,ba chiar in Ungaria cand am avut de rezolvat o problema,unul dintre ei stia si romana si nu a avut nici o problema in a ma ajuta si ghida in toate demersurile pe care le aveam de facut.Deasemenea,mi se par mult mai cinstiti si buni profesionisti,cel putin pe ramurile pe care eu am avut nevoie de ei.
Nu spun ca ar trebui sa stam cu mainile in san sa vedem cum ni se maghiarizeaza tara,ci doar ca ar fi bine sa ii privim si cu alti ochi si sa cautam sa invatam de la ei,pentru ca sigur ne-ar prinde bine!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote