Subiect: Sfanta Cruce
View Single Post
  #5  
Vechi 16.06.2010, 21:04:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Acum sa punem cap la cap elementele

Pot fi oare mai explicit decat ce se vede mai jos? Cati ajungeti la buric si la (aproape de) umeri cu semnul crucii? Si cati utilizati modelul din dreapta (stanga ecranului) indiferent de ordine (nu e notat cu 1, 2, 3, 4 ca as legitima o anumita ordine ca valida)? Mergeti la oglinda si faceti o cruce, trageti concluzii si reveniti ca mai avem putin de discutat.
De ce persista greseala?

Pentru ca suntem caldicei. Pentru ca facem totul la repezeala fara sa fim cu adevarat atenti. Pentru ca nici macar o minima logica nu folosim si dam gres in cel mai simplu si important semn Crestin Ortodox: Crucea. Este usor sa intelegi graba si greseala in lucruri 'complicate' ca rugaciunea, postul, trezvia, ispite si incercari ... chiar si mersul la Biserica sau alte manifestari de credinta dar sa dam gres in ceva atat de simplu...
Si nici macar nu se cere un doctorat. Este o simpla logica elementara. Luam mental imaginea unei cruci si o pozitionam pe piept pastrand proportiile. Partea de sus in dreptul fruntii si ... restul vine de la sine."


Din linkul anterior am selectat aceste explicatii si imagini. Fac legatura intre ceea ce spunea parintele Cleopa parintele Gabriel Nicu si alti mari duhovnici de a face crucea mare, pana la buric. Pana astazi n-am inteles nici eu de ce. Si eu mai duc mana de la frunte la piept. Dar iata ca nu e bine.
Reply With Quote