View Single Post
  #3  
Vechi 02.11.2012, 17:09:08
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Ceea ce vreu sa subliniez este ca eu cred ca din vina mea s-a imbolnavit tatal meu, pentru ca nu am citit acatistele pentru acea fetita, pentru ca am dezamagit pe cei care au initiat aceasta unire in rugaciune, pentru ca nu sunt suficient de credincioasa, pentru ca m-am mandrit ca eu ma rog in fiecare zi, pentru ca datorita dorintei mele de a ajuta oamenii prin rugaciune am descoperit cat sunt de slaba si ca exista doua acatiste puternice pentru cancer pe care le citesc acum pentru tatal meu. As vrea sa dau timpul inapoi si sa fac totul cum trebuie as vrea sa ma ierte Dumnezeu pentru ce am facut, as vrea sa gasesc o biserica ortodoxa aici ca sa ma spovedesc si as vrea ca tatal meu sa se vindece. Am promis Sfantului Nectarie ca voi srie despre cum am aflat despre el si despre cum m-a ajutat pana acum, asa ca iata povestea mea. Voi reveni cu o postare cu diagnosticul final, sper si cred ca Dumnezeu, Maica Domnului si toti sfintii sa imi ajute, sa stinga flacara cancerului, sa il nimiceasca! Doamne ajuta![/quote]

Mirela, imi pare foarte rau sa citesc experienta dureroasa prin care treci. Dar nu este vina ta ! Asta e numai vrajmasul care se baga in seama - ignora-l.

Eu nu stiu multe ca is o pacatoasa, dar stiu sigur ca DUmnezeu este Iubire si El nu pedepseste - ceea ce se intampla rau, e din cauza alegerilor proprii - poate tatal tau nu a mancat cum trebuie sau poate chiar s-a intamplat asa ca sa se apropie de DUmnezeu. Dar vina ta nu este !

Fiecare este responsabil pentru propriile caderi si pacare . Iar Dumnezeu nu vindeca si miluieste ca asa il rugam noi, vindeca si miluieste din Iubire si Mila. Rugaciunea este o comunicare care Sfintii ne-au lasat ca sa ne ajute sa ne apropiem de Dumnezeu folosing cuvintele Lui, cuvinte frumoase si sfinte .

Ce vreau sa spun este ca ideea asta a ta, de a crede ca tu ejti responsabila este o mandrie foooarte subtila a uraciosului . Tu ejti responsabila doar de tine si pacatele tale. Iar cand ai un gand bun pentru cineva si acel cineva se face bine sau ma rog, sa stii ca nu gandul tau l-a ajutat , ci credinta in Dumnezeu care tot de la Dumnezeu ai primit acel gand bun.

SI eu am ispite si momente cand ma vad vreo mare binefacatoare - iluzii!!!!

Dumnezeu sa te Binecuvanteze si sa te lumineze ! Doamne-Ajuta
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote