View Single Post
  #2  
Vechi 11.05.2022, 03:04:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Stiu ca e o intrebare foarte des intalnita insa chiar am aceasta indoiala:
Cum stiu ca am gasit un duhovnic bun? Prin bun vreau sa zic un duhovnic pentru sufletul meu, nu am asteptari de perfectiune.
Va rog sa nu judecati dar
Ma aflu in situatia in care in ultima vreme am dorinta foarte mare de a ma impartasi. Cred cu tarie in taina impartasaniei, si in ultima vreme cand asist la Taina Impartasaniei la Liturghie ma bucur sincer pentru cei care o primesc. Nu m-am mai spovedit si impartasit de nu mai stiu exact cand, cred ca sunt peste 15 ani. Nu am fost niciodata agnostica, atee, nu m-am "suparat" pe Dumnezeu, nu l-am negat ba chiar de multe ori am simtit ca imi e alaturi dedsi eu am cam uitat de legatura cu EL. dar pur si simplu a trecut timpul si cred ca am avut perioade in care am cazut intr-o oarecare "uitare". Am mers in Biserica desi nu regular dar nu, nu m-am mai Spovedit si Impartasit. Am mentionat ca imi doresc foarte mult in ultima vreme sa ma impartasesc pentru ca, desi gresit, recunosc ca asta a fost prima dorinta si cumva priveam intr-o oarecare masura Spovedia ca ceva ce imi sta in cale. Nu pentru ca nu cred in Taina Spovedaniei ci pentru ca mi-e teama de greutatea de a gasi un duhovnic adevarat. Nevoile sufletului la varsta asta 30+ sunt altele decat cele cand eram copii/adolescenti, eu ca si persoana cred ca m-am apropiat altfel de Dumnezeu acum si ma tem ca nu voi gasi un duhovnic potrivit mie. Si nu as vrea ca mersul la Spovedanie sa il fac doar pentru ca " trebuie". Nu as vrea sa imi bat joc.
Foarte buna aceasta din urma hotarare.
Pentru ca de cam 15 ani nu te-ai spovedit si ca ai 30+, se pare ca "te-ai maturizat" fara sa dai atentie suficienta curatiei tale, iar spovedania ta ar semana intr-un fel cu prima spovada (matura). De aceea hotararea ta de a face o spovada serioasa e foarte binevenita, si cred ca vei reusi s-o faci la manastirea Oasa(daca planul tau nu s-a schimbat) mai bine decat la Bucuresti, mai ales daca le vei spune asta inainte de a ajunge acolo, ca au si ei nevoie de pregatire.

Daca insa vrei sa ajungi la Oasa in iulie deja impartasita, eu as recomanda sa cauti un duhovnic la o manastire de prin Bucuresti, pentru ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii de mir(iertare daca supar pe cineva!) mai ales ca dupa ce te intorci de la Oasa vei continua sa traiesti in Bucuresti, cred.

Incearca telefonic la Cernica, spunandu-le exact ce vrei, tot asa cum ne-ai spus noua; cred ca te vor primi cu atentie deosebita.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote