View Single Post
  #13  
Vechi 23.01.2014, 16:03:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Acum, în timpul nostru, când cer cătunelor convertiri in corpore în schimbul a două vadre de vin și a câtorva poale de mălai, e "conștientizare"? De ce nu-i ajută fără să-i transforme-n neofiți?

Conștientizarea asta nu-i altceva decât... "ci ne izbăvește de cel viclean".
Dacă există astfel de cazuri, atunci este foarte trist...
Acei creștini eterodocși ar fi bine să fie învățați, povățuiți să aibă o atitudine cu adevărat creștină și să-și ajute semenii creștini ortodocși în mod necondiționat, iar nu să pună o asemenea presiune asupra lor, condiționând ajutorul de un act de conștiință care TREBUIE să rămână prin excelență liber.
Dar ce legătură are acest aspect cu ecumenismul?
Atitudinea pe care ați descris-o este, tocmai, neecumenică.
Și sper că nu aveți intenția de a sugera generalizări nejustificate, în sensul că toți creștinii dintr-o anumită denominațiune ar avea aceeași atitudine.
Fiindcă dacă-i așa, vă pot menționa și eu cazurile creștinilor din toate confesiunile posibile, care îndură moarte martirică pentru Hristos în statele islamice.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote