View Single Post
  #7  
Vechi 16.06.2015, 11:39:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Când eram mic, cântam cu prietenii o melodie, ca să ne "distrăm" și să ne batem joc unii de alții, noi între noi:

"Prostu, nebunu,
trage cu tunu,
noaptea la unu,
și împușcă rațele,
și le mâncă mațele.
"

Mi-a amintit îngerul păzitor de ea, ca să mă pocăiesc de păcatul acela, fiindcă mă gândeam la un cuvânt al Bibliei:

"iar cine va zice (fratelui său): nebunule, vrednic va fi de gheena focului." - Matei 5, 22.

Deci noi, în inconștiența noastră, cu inocența de copil deja pierdută, fiindcă ne băteam joc unii de alții, vrăjmașii demoni ne deschideau larg porțile, către păcatele și patimile cele mari ale vieții, să ne pregătească de ghenă/iad.

METANOIA, înseamnă schimbarea minții și firii umane, din omul cel vechi al păcatului și ereziilor, în omul cel nou, în Hristos, om al iubirii.
Deci fiindcă demonii știu asta, schimbă și ei mintea, DEMONOIA, pervertirea minții, din omul lui Hristos, în erezie și întuneric.
Pervertirea minții, sau înnoirea minții începe din copilărie.
Iar ei, toți, cei ce se luptă pentru noi oamenii, cei buni și ceilalți care reping binele, știu asta și aplică fiecare în felul lui.

Pervertirea minții este aceasta: să nu mai vezi păcatul ca fiind păcat și patima, patimă, ci să le vezi ca un lucru normal și acceptat.

Vai mie, celui ce din copilărie, păcătuiesc înaintea Domnului. Iartă-mi mie, Doamne, că pururea ticălos și nevrednic sunt de toate milele și bunătățile tale.
Nu-mi socoti mie păcatul acesta, Doamne, că vrednic de gheena focului sunt. Pentru rugăciunile Preasfintei Maicii Tale, pururea Fecioară și Doamnă Împărăteasă a Universului, Doamne Iisuse Mântuitorule, și pentru rugăciunile tuturor Sfinților Tăi, miluiește-mă și mă iartă pe mine, prostul și nebunul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.06.2015 at 12:24:00.
Reply With Quote