View Single Post
  #9  
Vechi 16.06.2015, 20:56:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc frate Dalian, foarte frumos ai scris. Și adevărat.

Aici pe topic, cum e și titlu, scriem gânduri sincere, comune și simple, curate și vii. Nu ne spovedim. Ci scriem despre diverse lucruri. Poți să-l consideri o pagină de blog personal, dar nu separată, ca să nu am vreun câștig, ci să împărtășesc cu cine vrea să citească, să ajut, să fiu ajutat, să învăț, sau să fiu învățat, iar banii să-i ia cei care își doresc banii, din urma traficului de pe siteul nostru drag, creștinortodox.ro.

La o măsură mult mai mică, scriem și noi un fel de Psalmi, ai noștri, personali, întro altă manieră, în alt stil. Spre slava lui Dumnezeu, din micimea și neputința noastră.

Dar fiindcă, probabil te-am smintit, așa simt, îți mărturisesc că așa este, sunt un om rău, mult mai rău decât mă vezi tu, și fac numai lucruri rele, mereu, mereu. Dar nădăjduiesc că se va milostivi Dumnezeu și de mine, te rog să-mi ierți neputințele.

Nu am făcut malahie de multă vreme, nu am dat mită, de și mai multă vreme și nu am sustras bani din vânzările magazinului bisericesc, fiindcă deși păcătos, îl iubesc pe Dumnezeu Treime, Savaot Iubire foarte mult și cât pot, mă silesc să nu-L supăr, fiindcă El e tot ce am.

Uite, mai adaog și eu un verset frumos, tot de la Pildele lui Solomon (30, 2-3), că văd că pildele lui ți le plac mult:

"Căci sunt tare prost, ca să mă pot socoti ca om și nu am pricepere (care ar putea să fie vrednică) de un om.
Nici n-am învățat înțelepciunea și nici știința celor sfinți nu o cunosc."


Te rog să mă ierți pe mine, prostul și nebunul, pentru tot răul ce ți l-am făcut.

Și Dumnezeu să ne ierte și să nu te socotească vrednic de gheena focului, fiindcă mai numit nebun, conform Matei 5, 22.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.06.2015 at 21:02:28.
Reply With Quote