View Single Post
  #40  
Vechi 09.01.2017, 01:40:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Măi Copăcele, am vrut de multe ori să comentez afirmația asta a ta, pe care mult o prețuiești, dar m-am abținut. Am așteptat să o comenteze alții mai vrednici decât mine.
Dar pentru că nu a voit nimeni până acum, iată că fac eu, deocamdată, o precizare preliminară: un astfel de gând e o portiță nesperată pentru nesupunerea femeii și o garanție sigură pentru erezie.
Dacă dai semne că îți înțelegi greșeala, mă voi bucura și nu voi mai comenta.
Dacă nu, voi încerca să îți arăt pe cât mă țin puterile că afirmi un lucru foarte nepotrivit pentru un mădular al Bisericii.
Ceva dreptate are, daca ala vrea sa o duca la un club de swingeri, are tot dreptul sa se opuna, nu?

Pe de alta parte daca foloseste nedesavarsirea morala a celuilalt ca pretext pentru propriile nebunii iara nu e bine..
Dar asta este, ca sa fim onesti, un caz foarte rar.

Daca femeia are propria masura duhovniceasca, nu va face ne-ascultare decat in masura in care ceea ce i se cere este imoral si nu va folosi slabiciunile din statutul spiritual al celuilalt ca o scuza pentru a tine mortis de propria agenda pe care nu o poate justifica altfel.

Daca nu are masura duhovniceasca ei bine..orice scuza pentru a-si face propria voie, oricat de stupida, poate fi la fel de buna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote