View Single Post
  #9  
Vechi 08.08.2011, 10:34:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa avem grija ca dorintele noastre sa fie placute lui Dumnezeu. Nu e bine sa fim ironici cand vorbim despre minuni ale sfintilor. Ei mijlocesc pentru noi ajutor daca si noi ne rugam si mai ales daca ceea ce am cerut ne este de folos spre mantuire. Dumnezeu nu ingaduie ca sfintii Sai sa fie batjocoriti.


Pedeapsa

[COLOR=#800000]Din cartea „Noi minuni ale Sf. Nicolae”[/COLOR]
[COLOR=#800000]Editura Cartea Ortodoxǎ, București, 2004[/COLOR]

[COLOR=#000000]Vreau să povestesc despre Biserica Sfântul Nicolae din satul Pelgora, raionul Tosnensk, în preajma căruia mi-am petrecut copilăria. La începutul războiului, în ea încă se mai slujea, însă din 1942, când s-a hotărât evacuarea populației, a fost închisă. După război, când m-am întors în sat, am găsit biserica întreagă și neatinsă: din depărtare i se vedeau crucile, care străluceau în soare. Erau foarte frumoase, din cristal înrămat în metal, reflectând razele soarelui. In biserică toate se păstraseră neatinse: icoanele, podoabele, obiectele de cult, pictura. Doar slujbe nu se mai ținuseră.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In anii ’50, în sat și-au făcut apariția niște necunoscuți, care au început să scoată tot din biserică și să încarce în mașini, plecând într-o direcție numai de ei știută. Noi, copiii, urmăream toate acestea de la geamurile școlii, care se afla vizavi de biserică. După lecții, alergam să strângem de pe jos iconițele și cruciulițele căzute din mașini. Bunicul meu, fost staroste, plângea. Nu a mai putut afla nimic despre soarta obiectelor de cult. Biserica a fost transformată în depozit și apoi în sală de dans. Mai târziu a fost lăsată în paragină și în batjocura oamenilor necredincioși.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In altar, pe perete, rămăsese însă fresca având chipul Sfântului Nicolae, de mărime naturală. Credincioșii se rugau și se închinau în fața ei.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Primarul satului, împreună cu fostul președinte de colhoz, un necredincios, la rugămintea unei învățătoare cărea îi era frică să treacă pe lângă biserică, au acoperit însă cu vopsea fresca. Peste un timp, fiul necredinciosului a murit într-un accident, chiar în fața bisericii. Familia i s-a destrămat, iar el a plecat din sat. După o congestie cerebrală, primarul a orbit. Restul vieții și l-a petrecut neajutorat, îngrijit de soția sa. Toți credincioșii afirmau: „Aceasta este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru că a pângărit lucrurile sfinte!”[/COLOR]
[COLOR=#000000]Imi este greu să privesc biserica. Părintele din Liubani a fost la noi. Ne-a spus că este greu de reconstruit biserica, pentru că nu sunt resurse.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Lidia Erohina,[/COLOR]
[COLOR=#800000] orașul Sankt-Petersburg[/COLOR]

Last edited by antoniap; 08.08.2011 at 10:38:57.
Reply With Quote