Subiect: intrebare...,
View Single Post
  #26  
Vechi 28.07.2012, 21:41:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
o simpla intrebare am pus.crezand k pot primi un sfat ..unii mi.au dat un sfat ..si le multumesc f mult insa unii au sarit repede ..sa ma judece etc....cum spune Dumnezeu "Nu judeca,ca sa nu fii judecat"..si inainte d 1924 nu tot p stil vechi au fost stramosii nostri..atunci nu le mai spuneau stilisti.atunci nu se mai incalcau canoanele...dar totusi TOT ACELASI DUMNEZEU ESTE!!!
Nu faptul ca sunt "pe vechi" ii face "stilisti" si schismatici ci prin modul in care s-au rupt de ortodoxie.

Ia intreaba-i cu cine sunt in comuniune din toata lumea ortodoxa si sa nu te surprinda raspunsul, ca pe toti ii considera un fel de sectari si doar ei adevaratii ortodocsi, de asta fac si mirungerea la cei care vin la ei, ca nu ii considera autentic botezati si ortodocsi, dar botezul le este rusine sa il repete (cred ca e singura rusine care le-a ramas) desi unii zic ca si reboteaza.

Intr-adevar, este indoielnic ca ai o vocatie autentica pentru manastire, tie iti place atmosfera exterioara dar daca ai fi trecut de atmosfera si ai fi ajuns la chestiunea harului ti-ai fi dat seama ca nu-l poti gasi acolo.

Ma mir ca s-au abtinut pana acum sa te "prelucreze" cu calendarul, ecumenism si toate povestile care tin de ura pe care o au fatza de ortodocsii pe nou.

Last edited by AlinB; 28.07.2012 at 21:51:56.
Reply With Quote