View Single Post
  #623  
Vechi 05.09.2012, 19:22:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Acum ceva vreme (cam 3 saptamani) am scris aici despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie intr-un moment in care intrasem intr-o mare depresie si eram intr-o mare deznadejde. Ma despartisem de prietenul meu (nici in ziua de astazi nu am sa ii inteleg motivul pentru care mi-a cerut sa ne despartim insa asta e mai putin important), pe care l-am iubit mult si nici nu reuseam sa imi gasesc un loc de munca. Imparteam CV-uri dar nu eram chemata la nici un interviu. Intr-o zi, am cedat, am izbucnit intr-un plans din care greu m-am putut opri si aveam o durere sufleteasca pe care greu o pot descrie. Am inceput sa plang in baie (acolo e locul meu de refugiu cand vreau sa plang, nu vreau ca parintii sa ma vada plangand deoarece ar suferi) si ma rugam Maicii Domnului si Sf.Nectarie sa ma ajute, sa faca ceva cu puterea lor cea mare astfel incat sa se intample ceva cu mine...orice, bun sau rau. Recunosc ca am gresit foarte mult deoarece cazusem in deznadejde si ajunsesem sa cred ca Sfantul Nectarie nu vrea sa ma ajute ( Sfinte Nectarie iarta-ma!). Insa......dupa 2 zile m-am angajat! Nu era un loc de munca sigur, ba din contra era un "post" pentru muncitor necalificat (eu avand studii superioare) la o firma de arhivare, unde eram pontata doar o singura ora pe zi si munceam 8 sau 12 iar salar am primit 400 de lei. Ca sa nu mai spun de efortul fizic pe care trebuia sa il fac si de praful pe care trebuia sa il inghit, dar am acceptat toate astea doar ca sa nu o iau razna. Insa, ii multumesc din inima Sfantului Nectarie, Maicii Domnului, Iisus Hristos si tuturor sfintilor pentru acest loc de munca deoarece prin intermediul lui am reusit sa imi revin psihic si sa am puterea sa ma ridic dintr-o ""groapa" din care nu mai puteam iesi. Cum Dumnezeu stie mai bine de ce are nevoie omul si cand anume, prin intermediul acestui loc de munca am reusit sa il uit pe baiatul pe care l-am iubit atat de mult si in care am crezut ca sa aflu de fapt ca........"se saturase sa se prefaca fata de mine. Ieri am luat salarul....400 de lei. Este foarte putin dar pentru mine inseamna foarte mult deoarece cu ei mi-am putut ajuta parintii. Desi niciodata parintii mei nu mi-au cerut nici macar un leu....bucuria mea sufleteasca a fost maxima cand le-am platit o factura. Am simtit ca am mutat un munte din loc, ca am grija de ei, ca am contribuit si eu le cheltuielile lor zilnice chiar daca nu a fost o contributie foarte mare. Ajutorul Sf.Nectarie pentru mine nu a incetat sa apara. Astazi am fost chemata la un interviu, la o firma de contabilitate. Am acceptat fara sa stau prea mult pe ganduri mai ales ca e un loc de munca care imi place iar "sefa" mea nu e alta decat .....verisoara mea. Pot sa spun ca sunt....linistita, chiar fericita. Mi-e si rusine sa mai scriu vreun cuvant. Nu mai pot spune decat.....Sfinte Nectarie, Maica Domnului, Sf.Mc.Efrem cel Nou, Sf.Ioan Rusul, Sf.Xenia de SanktPetersburg, Sf.Nicolaie, Sf.Paraschiva, Sf.Mina, Sf.Spiridon, Sf.Vasile, Sf.Arhangheli Mihail si Gavriil si toturor sfintilor si Domnului nostru Iisus Hristos va rog sa ma iertati ca m-am indoit de ajutorul vostru si va multumesc din inima ca mi-ati ascultat rugaciunile si m-ati ajutat sa nu imi pierd mintile si sa am din nou liniste sufleteasca. Multumesc din inima pentru ca acum imi pot ajuta parintii!!!
Multumim ca ne-ai impartasit aceasta poveste de viata, Vasilik. Este o pilda de viata pentru toti tinerii care isi cauta de lucru sau care isi fac tot felul de planuri si socoteli in aceasta lume ilogica si nebuna, uitand ca Dumnezeu le randuieste pe toate, la timpul lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote