View Single Post
  #45  
Vechi 22.04.2015, 09:23:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Adevarat graiesti, Aline...


@iustin, nu-s chiar asa sigur ca intocmai cum exemplifici mai sus; nu in toate cazurile oricum...

Oricum n-are nici un sens ca Dumnezeu sa stie de gandurile de sinucidere ale tinerilor si sa nu faca nimic, ca deh, las' sa moara si sa nu mai aiba nicio sansa de mantuire ca oricum sunt prea multi in rai. Sa fim seriosi. Aici nu ar exista niciun Dumnezeu drept si/sau milostiv; aici ar fi un Dumnezeu crud si nepasator, ceea ce nu prea cred ca e posibil. Nu cred ca prin faptul ca nu opresti un copil de 12-13 ani ela sinucidere se numeste acceptarea liberului sau arbitru, pentru ca un copil la anii aceia nu e perfect capabil sa hotarasca pentru el; nu degeaba pana la 18 esti minor, nu ai dreptul sa votezi, sa fumezi, sa bei si alte drepturi care le capeti can esti major...
Si salase Dumnezeu sa se intample o asemenea nenorocire ca sa ii pedepseasca pe parinti, iarasi nu are nici un sens. cu ce a gresit copilul acela daca prin el trebuie pedepsiti parintii? De ce a permis atunci sa se nasca?

Astea-s niste lucruri care se bat cap in cap cand vine vorba de Dumnezeu, de judecata Lui si de actiunile Lui... prefer sa cred ca nu poate fi atent la toata lumea, decat Dumnezeu permite sa se intample norocirile (in special cele care implica minori- si nu ma refer la lucruri reparabile, cum ar fi un accident usor de masina, din care copilul victima si/sau agresor invata ceva, ci la boli incurabile, morti subite, sinucideri etc.) ca sa "proove a point", sau sa pedepseasca pe altcineva...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote